Przejdź do głównej treści
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Internet Światłowód Telewizja telefon w gminie Bodzentyn

Jubileuszowy X Świętokrzyski Rajd Nauczycieli Seniorów ZNP rozpoczął się w Bodzentynie

Jubileuszowy X Świętokrzyski Rajd Nauczycieli Seniorów ZNP rozpoczął się w Bodzentynie

Jubileuszowy X Świętokrzyski Rajd Nauczycieli Seniorów ZNP rozpoczął się w Bodzentynie

24 czerwiec 2026

Ponad 130 emerytowanych nauczycieli z całego województwa świętokrzyskiego uczestniczyło w jubileuszowym X Świętokrzyskim Rajdzie Nauczycieli Seniorów Związku Nauczycielstwa Polskiego, który 23 czerwca rozpoczął się na Rynku Górnym w Bodzentynie. Wydarzenie połączyło aktywny wypoczynek, poznawanie lokalnego dziedzictwa oraz integrację środowiska nauczycielskiego.

Uroczysta inauguracja rajdu odbyła się niemal punktualnie o godzinie 9.00. Uczestników powitali organizatorzy oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. Komisarz Rządowa Miasta i Gminy Bodzentyn Anna Leżańska, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Zbigniew Błasiński, wicedyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Agata Miernik, kierownik Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Bodzentynie Sebastian Siudak, prezes bodzentyńskiego oddziału ZNP Jarosław Durlej oraz wielu innych przedstawicieli instytucji i organizacji wspierających przedsięwzięcie.

Podczas swoich wystąpień goście dziękowali seniorom za liczne przybycie, życzyli uczestnikom dobrej pogody, bezpiecznej wędrówki oraz wielu pozytywnych wrażeń. Szczególnie ciepło przyjęty został występ bodzentyńskich nauczycieli i seniorów, którzy przygotowali specjalny utwór poświęcony jubileuszowej, dziesiątej edycji rajdu organizowanego w Bodzentynie.

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia i części artystycznej uczestnicy, pod opieką przewodników Mileny Kudlińskiej i Michała Rachtana, rozpoczęli zwiedzanie miasta. Seniorzy odwiedzili ruiny dawnego zamku biskupów krakowskich oraz zabytkowy XIV-wieczny kościół parafialny, poznając bogatą historię Bodzentyna i jego najcenniejsze zabytki.

Następnie na scenie zaprezentowali się najmłodsi mieszkańcy miasta – bodzentyńscy przedszkolacy, którzy swoim występem wzbudzili wiele radości i wzruszeń wśród zgromadzonych gości.

Kolejnym punktem programu był przejazd pod bramę Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Miejskiej Górze. Stamtąd uczestnicy wyruszyli niebieskim szlakiem turystycznym do Świętej Katarzyny. Ośmiokilometrową trasę poprowadzili pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego: Paulina Kozłowska, Marzena Biskupska, Zuzanna Wyka oraz Wojciech Garbacz.

Po dotarciu do celu rajdowicze zatrzymali się przy słynnym źródełku św. Franciszka, gdzie mogli ugasić pragnienie. Nie zabrakło również wspólnej fotografii pod kapliczką ze znanym napisem Stefana Żeromskiego. Następnie uczestnicy udali się do altany przy restauracji Jodełka, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

Podczas uroczystego podsumowania wręczono pamiątkowe statuetki i podziękowania osobom oraz instytucjom zaangażowanym w organizację wydarzenia. Wyróżnienia otrzymali m.in. Komisarz Rządowa Miasta i Gminy Bodzentyn Anna Leżańska, sekretarz miasta Paweł Wikło, przedstawiciele świętokrzyskich struktur ZNP, pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki im. Adeli Nawrot w Bodzentynie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bodzentynie, Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz strażacy ochotnicy z Bodzentyna.

Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkanie integracyjne uczestników. O oprawę muzyczną zadbał Arnold Kowalicki, który umilał wspólnie spędzany czas grą na akordeonie.

Organizatorzy podkreślali, że jubileuszowa edycja rajdu była doskonałą okazją do aktywnego wypoczynku, integracji środowiska nauczycielskiego oraz promocji walorów turystycznych i historycznych ziemi bodzentyńskiej. Główny ciężar przygotowania wydarzenia spoczywał na bodzentyńskiej sekcji Związku Nauczycielstwa Polskiego kierowanej przez prezesa Jarosława Durleja oraz Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP z prezes Jadwigą Telką.

Już dziś wiadomo, że za rok uczestnicy kolejnego Świętokrzyskiego Rajdu Nauczycieli Seniorów ZNP spotkają się w Kunowie, skąd wyruszą na trasę następnej edycji tej cenionej i integrującej środowisko nauczycielskie inicjatywy.

Fot. e-Bodzentyn.pl oraz Jacek Kita